12 Ocak 2014 Pazar

"İran Tehlikesi"

Başlık son zamanlarda daha da popüler hale gelen bir Youtube kullanıcısının isminden alınma. İran nın nasıl bir "tehlike" oluşturduğunu videolar ile anlatıyor.
Bu konuya aslında girmek istemiyordum. Sosyal Medya'da "Timeline" her gün defalarca içinde "Acem Oyunu", "Pers-Ters", "Mut'a", "İrancı" gibi kelimeler içeren, çokça rıkçılık, bolca mezheb düşmanlığı içeren, onlarca tezvirat düşse de "Ya sabır" deyip, belki bunlara dur diyen, yahu aynı kıbleye yüz çevirdiğiniz, aynı Allah'a dua ettiğiniz müslümanların arasına fitne atıyorsunuz diyen birileri çıkar deyip geçiyordum. Ama yok her gün biraz daha çoğalarak, içinde çokça komplo teorisi, çokça varsayım, çokça yalan barındıran bir fitnenin üzerimize boca edilmesine devam ediliyor.

Dersane tartışması ile artmış, şu son Yolsuzluk operasyonu ile doruğa erişmiş Şii düşmanlığı propagandasından bahsediyorum. Eskiden beri var olan, ne bu son tartışmalar, ne İran ın Suriye politikası ile başlamış İran antipatisinin sebepleri üzerine çok şey yazılabilir. Bunun tarihsel tahlili yapılabilir[ Burada 2008 yılında yazdığım bir şeyler var:  İran]. Fakat ben son zamanlarda karşılaştığım bir yalandan bahsedeceğim. Başlıkta adı geçen kullanıcının yüklediği videolar çokça paylaşılmakta. Ve genelde paylaşılırken "İranlı Ayetullah anlatıyor", "İranlı Ayetullah Hz. Ömer'e lanet okuyor" şeklinde paylaşılıyor. En son "İranlı Ayetullah Hz. Ömer'e küfrediyor" şeklinde bir video ile karşılaşınca artık bu işin olacağı yok deyip, araştırmaya koyuldum. Paylaşılan videoların neredeyse hepsinde Arapça konuşuluyor olması, paylaşılanların İran ile ilişkilendirilmesi ile ilgili şüphe uyanması için yeterli.
Bu video genelde İranlılar Hz. Ömer'e lanet okuyor diye paylaşılıyor. Video "Fadak TV"'den alınma. Fadak Tv ile Google'da arama yaptığımızda Wikipedia maddesi ile karşılaşıyoruz. Fadakt Tv . Kanalın sahibi videodaki amca Yasir El Habib. Bu iki maddeyi okumak ne kadar deli saçması bir tezviratla karşı karşıya olduğumuzu anlamak için yeterli; Yasin el Habib Kuveyt doğumlu. Hz. Ömer, Hz. Ebu Bekir ve Hz. Ayşeye küfür ettiği için hapse mahkum edilmiş. Bir yıl sonra serbest bırakılmış, fakat bir kaç gün sonra tekrar 10 yıl hapse mahkum edilmiş. Fakat hapse mahkum edilmeden önce Kuveytten İngiltere'ye kaçmış. Fadak Tv'ye de orda kurmuş, İngiltere'den yayın yapıyor. Adamın vukuatları bununla da sınırlı değil. Konumuz da o değil.

Peki bu adam üzerinden İran düşmanlığı yaparken İran'ın buna tutumu ne olmuş? 2010 yılında Ayetullah Ali Hamaney sahabe ve Peygamberimizin hanımlarına saygısızlık yapılmasına karşılık bir fetva yayınlamış. Bunun üzerine Yasir el Habib ne dese beğenirsiniz: İran baskıcı bir ülke, "kendisini sözde fetva makamında gören Ali Hamaney". İran a baskıcı demesinin nedeni de insanları "Ebu Lulu" mezarını ziyaret etmesini engellemesi imiş [Hani şu "İran tehlikesi"nin videolarının birinde geçen]. Bu arada İran ın ikinci Ayetullah'ı Nasir Makerim Şirazi'de bu adamı "kiralık ajan ya da deli" olarak nitelemiş.
Muhtemelen videolarda konuşan diğer Araplar da bu adamın adamlarından birer tanesi. Mesela Murtaza El Kazwini Irak, Kerbela lı.
Yine sunulan videoların birinde 30 milyon Türk İran'da asimile ediliyor diyor ama o 30 milyon Türk de Şii. Türk-İslam sentezcisi olmasa oradaki çoğunlukla Sünni olan Kürtlere tutunun diyeceğim ama mesele başka.

Geçenlerde sorduğumu soruyu yine sorayım. Dünya ile bu kadar entegre, çoğunlukla birden fazla dil bilen bir camianın mensupları nasıl oluyor da bu kadar akıl dışı tezviratlara inanmaya teşne oluyor. Neden yalan olduğu iki dakikada anlaşılacak tezviratlar defaetle paylaşılıyor ve kimse yahu biz ne yapıyoruz demiyor. Ve evet bunun kime ne faydası var?


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder